Film
Petrolejové lampy

Film Petrolejové lampy
  Trailer  k filmu Petrolejové lampy
Tento pořad v současné době není možné v Lepší.TV přehrát. Vyzkoušejte však přehrání tisíců jiných pořadů, filmů, seriálů, pohádek online a k tomu 156 českých a zahraničních TV stanic živě i 30 dní zpětně. Vyzkoušejte Lepší.TV za 1 Kč na 10 dní bez závazků. Lepší.TV vám přináší nejdelší archiv i online živé vysílání. Pro maximální komfort sledování můžete využít digitálních funkcí jako nahrávání nebo pauza. Získejte svou Lepší.TV ještě dnes jen za 1 Kč!

Informace o filmu: Petrolejové lampy

Štěpa Kiliánová, nepříliš hezká, poněkud extravagantní jediná dcera z maloměstské zámožné rodiny, se provdá za svého vzdáleného příbuzného Pavla Malinu. Zachrání se tak před osudem staré panny a nepřijde do řečí. V den svatby však ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího manžela.

Žánr: Drama
Režie: Juraj Herz
Hrají a postavy: Iva Janžurová (Stepa Kilinova), Petr Čepek (Aniččin milý šofér Pavel), Marie Rosůlková (matka of Stepa), Ota Sklenčka (otec of Stepa), Vladimír Jedenáctík (strýc Malina), Karel Černoch (Brother Synacek)
Rok výroby: 1971
Hodnocení: 72 %
Vysíláno na: Filmbox

Recenze filmu Petrolejové lampy:

Herecký výkon Ivy Janžurové přesahuje všechno na tomhle filmu. Ano, Petr Čepek taky zvládl svou roli skvěle, ale Iva se mi líbila více. Role jí neuvěřitelně sedla a vypadala ve filmu krásné. Určitě se jedná o jeden z nejlepších českých filmů.
80% Streeper
Tak samozřejmě srovnávat knihu a film je klišé a Havlíček je mistr psychologického románu, o to víc je znát rozdíl, mezi oběma médii a nutné zkratkovité pojetí Juraje Herze. P5eskočíme dětství, dospívání a sny Štěpy a vrhneme se rovnou do silvestrovského reje přelomu století a námluv Štěpy. I ostatní postavy jsou jen anekdoticky načrtnuty. Nicméně i když Štěpa Ivy Janžurové nedosahuje nevzhlednosti Štěpy Jaroslava Havlíčka, její charakter vystihuje, respektive jeho část, tak jako Petr Čepek je ztělesněním Pavla Maliny. Film by mohl fungovat jako upoutávka na knihu, která až v duchu magického realismu vystihuje dobu, charakter a vývoj postav, u kterých jsme jakoby jen na krátké návštěvě a vše se seběhne rychle. Také konec knihy je přeci jen znatelněji nadějeplný (ostatně autor plánoval tři díly), nemluvě o tom, Herzův motiv na konci s Pavlovým dítětem ej vůči Štěpe a diváctvu vyloženě zákeřný. Ale kdo ví. Havlíček sice stihl napsat, respektive přepsat jen první díl a torzo druhého, ale přinejmenším z poznámek k třetímu dílu víme, že Štěpa se nakonec (nevlastního) dítěte dočká.
TroiMae
  Slovensko Slovensko   Irsko Irsko   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko   Ukrajina Ukrajina