Sledovat film
Maelström
online

Film Maelström
  Trailer k filmu Maelström Trailer
Přehrajte si film Maelström online. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi nebo na počítači 1 564 filmů a 136 televizních stanic až s 30 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 199 Kč!

Informace o filmu

Bibiane pochází z bohaté a slavné rodiny, ale neví, co se životem. Prodělá potrat, její manažerská činnost v rodinné síti butiků končí fiaskem, a navíc z nepozornosti přejede člověka. Mohl by to být běžný psychologický film, kdyby celý příběh nevyprávěly ryby, ulovené u norských břehů, těsně předtím, než přijdou o hlavu, kdyby muž, který zemřel Bibianinou vinou, nebyl bývalý norský rybář jménem Annstein a kdyby se dívka, zmítaná relativitou bytí, nezamilovala do jeho syna. Svět, v němž hrají hlavní roli paradoxy, kde se jako ukolébavka zpívá skandinávská balada o krutosti válečníků a od kletby není daleko k záchraně a odpuštění, připomíná vír, jenž všechno smete: odtud název filmu, který odkazuje také ke známé povídce Edgara Allana Poea. Villeneuve střídá úhly pohledu, a dokonce zatáhne přímo do děje i němé rybí vypravěče, když je nechá po havárii chladicího vozu vyklopit na montrealskou ulici. Mystická atmosféra spojená s využitím pohanské i křesťanské symboliky a postupů antické tragédie ovšem nevylučuje přítomnost humoru a romance. Po detailních záběrech potratu a následného zničení plodu a scéně s archetypálním řezníkem, jehož ostře nabroušený dlouhý sekáček neušetří nic živé, zazní jásavá píseň Good Morning Sunshine z muzikálu Vlasy. Kameraman André Turpin je režisérovou prodlouženou rukou a pomáhá složit mozaiku scén v dokonale soudržný celek. Snímek získal obě nejprestižnější kanadské filmové ceny, Cenu Jutra i Genie, a to za nejlepší film i scénář, a v Berlíně obdržel Cenu FIPRESCI.

Žánr: Drama
Hrají a postavy: Marie-Josée Crozeová (Bibiane Champagneová), Jean-Nicolas Verreault (Evian), Stephanie Morgensternová (Claire Gundersonová), Pierre Lebeau (Fish (hlas)), Klimbo (Head-Annstein Karlsen), John Dunn-Hill (obchodník s rybami)
Scénář: Denis Villeneuve
Země: Kanada
Rok výroby: 2000
Hodnocení: 68 %
  Slovensko Slovensko   Anglicky Anglicky   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko