Cameron Crowe

scénárista|producent|režisér|herec
Cameron Crowe
Narozen: 13.7.1957, Palm Springs, California, USA (66 let)
Výška: 183 cm
Rodné jméno: Cameron Bruce Crowe
Je autorem i režisérem, napsal scénář a režíroval film Na pokraji slávy, komický, poloautobiografický film o mladíkovi, nadšeném fanouškovi, který jezdí jako reportér s rockovou kapelou Stillwater, která je na vzestupu zhruba na začátku sedmdesátých let. Film byl velmi populární a dostal se na seznam deseti nejúspěšnějších snímků roku. V roce 2000 vynesl Croweovi dokonce Oscara za Nejlepší scénář, vedle nominace Guildu amerických režisérů v kategorii Nejlepší režisér. Film také získal četná další vyznamenání např. Zlatý Globus jako Nejlepší film, cenu AFI jako Film roku a nominaci na cenu Golden Laurel, kterou uděluje americký Guild producentů. K tomu získala Kate Hudsonová, jedna z představitelek, Zlatý Globus jako Nejlepší herečka ve vedlejší roli a v téže kategorii byla nominována i na Oscara. Více

Před filmem Na pokraji slávý dosáhl Crowe velkého úspěchu, když napsal, režíroval a spoluprodukoval v roce 1966 hit Jerry Maguire. Pro Crowea to byla první spolupráce s Tomem Cruisem. Film se stal celosvětovým trhákem. Crowe za něj získal oscarovou nominaci v kategorii Nejlepší film a Nejlepší původní scénář a současně získal Crowe druhou nominaci Guildu scénáristů za objevný scénář.

Je rodilým Kaliforňanem, narodil se v Palm Springs a vyrostl v San Diegu. Již v 15 letech začal přispívat do prestižních časopisů jako Rolling Stone, Playboy, Creem a The Los Angeles Time. Bylo mu teprve 16 let, když ho přijala redakce Rolling Stone, nejprve jako přispívajícího a později stálého redaktora. V době svého působení v časopise napsal řadu profilů významných hudebních osobností, jako např. Boba Dylana, Erica Claptona, Davida Bowieho a Neila Younga.

V roce 1979 se Crowe jako dvaadvacetiletý vrátil na střední školu, kde prováděl sběr materiálu pro román Fast Times At Ridgemont High , který vyšel v roce 1981 v nakladatelství Simon a Schuster a stal se bestsellerem. Crowe se tehdy pustil do práce i na filmové adaptaci tohoto svého románu, který se stal jeho scenáristickým debutem ve filmu.

Natočila jej režisérka Amy Hackerlingová v roce 1982. Úspěšný film uvedl řadu později významných herců, jako jsou Sean Penn, Jennifer Jason Leighová, Forrest Whitaker, Nicolas Cage a Eric Stoltz. K úspěchu filmu připojil Crowe i svůj osobní úspěch, když za tento scénář, jako nejlepší zpracování komedie, získal cenu Guildu scénáristů.

V roce 1989 debutoval Crowe též jako režisér svým autorským filmem Say Anything, v němž vystupoval John Cusack a Ione Skye. Pak si napsal a režíroval divácky úspěšnou romantickou komedii Singles, v níž hráli Matt Dillon, Bridget Fondová a Kyra Sedgwicková. Než se pustil do filmu Vanilkové nebe, strávil jeden a půl roku průzkumem a tvorbou publikace Conversation With Wilder, což je řada rozhovorů s legendárním filmovým tvůrcem Billy Wilderem. Kniha vyšla v roce 1999 v nakladatelství Knopf. Méně
Ocenění:
  • Oskar, 2000, původní scénář, Na pokraji slávy
Přehrajte si filmy a seriály od Camerona Crowea kdekoli a kdykoli chcete. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi, mobilu nebo na počítači 2 492 filmů a 156 televizních stanic až s 100 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 249 Kč!

filmy a seriály od Camerona Crowea připravené k přehrání:

  Slovensko Slovensko   Irsko Irsko   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko   Ukrajina Ukrajina