Nick Park

scénárista|producent|režisér|herec|kameraman
Nick Park
Narozen: 6.12.1958, Preston, Lancashire, Anglie, Velká Británie (65 let)
Rodné jméno: Nicholas Wulstan Park
Je držitelem tří Oscarů v kategorii nejlepší animovaný krátký film, a to za snímky Pohodlíčko, Nesprávné kalhoty a O chloupek. Všechny tři filmy vznikly ve studiu Aardman, kterému Park spolu s dalšími spoluzakladateli Peterem Lordem a Davidem Sproxtonem šéfuje. V roce 2000 Park zrežíroval a produkoval animovaný snímek studia DreamWorks Animation Slepičí úlet, první celovečerní film z produkce Aardmanu. Film se stal celosvětovým hitem a byl jmenován snímkem s nejlepšími recenzemi za celý rok.

Park se zajímal o animaci už jako dítě a s filmařinou začal na půdě svých rodičů ve 13 letech. Jeden z jeho prvních výtvorů, snímek Archie’s Concrete Nightmare, natočený na standardní 8mm film, byl uveden v roce 1975 na BBC. Více

V roce 1980 Park získal bakalářský titul na Sheffield Art School a poté začal studovat na National Film & Television School v Beaconsfield. Zde začal pracovat na filmu Cesta na Měsíc, kterým poprvé uvedl na scénu Wallace a Gromita. V roce 1985 se připojil ke studiu Aardman, kde film dokončil. V roce 1990 získalo Pohodlíčko Oscara v kategorii nejlepší krátký animovaný film a snímek Cesta na Měsíc byl v téže kategorii na Oscara nominován, což Parka postavilo do zcela výjimečné situace - měl v jednom ročníku dvě oscarové nominace, navíc ve stejné soutěžní kategorii. Za oba filmy byl nominován také na ceny BAFTA. Tentokrát získal ocenění snímek Cesta na Měsíc.

Druhého Oscara a další cenu BAFTA získal za film Nesprávné kalhoty, stejnou dvojici cen mu přinesl také snímek O chloupek. Tyto dva filmy se řadí k nejúspěšnějším krátkým animovaným snímkům všech dob a dohromady posbíraly přes 80 různých cen. Park a společnost Aardman poté obdrželi speciální cenu BAFTA za originální přínos v oblasti televizní tvorby. V roce 1997 mu byl udělen titul komtura Řádu britského impéria.

Během své práce ve studiu Aardman Park režíroval a animoval několik dalších projektů včetně reklam na nápoje a různých znělek, určených pro použití na televizních okruzích pro malé diváky. Méně
Přehrajte si filmy a seriály od Nicka Parka kdekoli a kdykoli chcete. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi, mobilu nebo na počítači 2 515 filmů a 156 televizních stanic až s 100 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 249 Kč!

filmy a seriály od Nicka Parka připravené k přehrání:

  Slovensko Slovensko   Irsko Irsko   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko   Ukrajina Ukrajina