Ladislav Mrkvička

herec
Ladislav Mrkvička - Grandhotel
Ladislav Mrkvička - Grandhotel
Narozen: 2.2.1939, Praha, Československo
Úmrtí: 27.12.2020, Praha, Česká republika (81 let)
Ladislav Mrkvička se narodil v únoru 1939 v Praze, kde absolvoval základní školu i gymnázium. Impulsem pro rozhodnutí věnovat se herectví byl středoškolský vztah s dívkou, která se stala herečkou. Opakovaně se hlásil na DAMU a v letech 1958 - 1962 školu absolvoval. První angažmá získal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde byl od počátku obsazován do velkých rolí. Objevil se např. v titulní roli Čapkova Loupežníka nebo jako rytíř Des Grieux v Nezvalově Mannon Lescaut. V roce 1967 odešel na jednu sezónu do hradeckého divadla VÚ, ale už v roce 1968 ho v souvislosti s úspěšně se rozbíhající filmovou a televizní kariérou zlákala Praha. Více

Stal se členem libeňského Divadla S. K. Neumanna, kde mu nabídli např. roli Fricka v dramatizaci Olbrachtova Bratra Žaka či George v adaptaci Steinbeckovy prózy O myších a lidech. Z divadla odešel v roce 1974, když ho silně vytěžovala práce pro televizi. O tři roky později nastoupil do Divadla Na Zábradlí, kde se objevil např. jako Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Příliš smutné samoty nebo v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových.

Počátkem 90. let nastoupil do angažmá v Národním divadle, kde si zahrál řadu charakterních a komických postav. Začínal rolí Jacquese v Shakespearově komedii Jak se vám líbí. Diváci ho mohlil vidět jako Rudou tvář v Tabariho hře Bílý muž a Rudá tvář, jako Fabrizia v Goldoniho Mirandolíně, dědka z Douvru a Mastera Cottone v Ibsenově Peeru Gyntovi, Ivolgina v dramatizaci Dostojevského Idiota, Monteka v Romeovi a Julii a v mnoha dalších rolích. Vedle úvazku v Národním divadle opakovaně hostoval i na jiných scénách, např. v Divadle Bez zábradlí a v Divadle Na Fidlovačce.

Když byl mladší, bylo jeho velkou láskou toulání po horách, sjezdil velkou část Evropy, miloval psy, které bral s sebou na cesty. Díky filmu se dostal ke koním a zamiloval si je natolik, že dokud byl zdráv, sám jednoho měl.

Za vzorného otce se nepovažuje ani trochu, první syn Tomáš se narodil, když byl na vojně, matka později emigrovala do Belgie a syn odjel za ní. Po letech ale navázali kontakt a mají dobrý vztah. Tomáš se stal architektem a má už dvě dospělé dcery.

Ladislav se v roce 1977 oženil s manželkou Ivanou, s ní má syny Jana a Jakuba. Se syny neměl moc trpělivosti, Jakub se dostal k drogám a snaží se svou závislost překonat. Dcera Týna Průchová, která byla počata mimo manželství, jde ve šlépějích svého otce a stejně jako otec musela dělat zkoušky na DAMU třikrát. Začínala jako táta, v Klicperově divadle v Hradci Králové. Manželství, o kterém si myslel, že vydrží do konce života, se rozpadá.

Je mu diagnostikováno Parkinsonovo onemocnění. Spolu s Petrem Nárožným jezdí se zájezdovou hořkou komedií od Neila Simona – „Vstupte!“ Ve hře hrají dva staré zapšklé dědky, které si velmi užívají. Syn Jan a dcera Týna Andělová mají lodní kapitánské zkoušky. Má 5 dětí, 2 dospělá vnoučata a dvě malá. Méně
Přehrajte si filmy a seriály s Ladislavem Mrkvičkou kdekoli a kdykoli chcete. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi, mobilu nebo na počítači 2 540 filmů a 156 televizních stanic až s 100 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 249 Kč!

filmy a seriály s Ladislavem Mrkvičkou připravené k přehrání:

  Slovensko Slovensko   Irsko Irsko   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko   Ukrajina Ukrajina