Kirk Douglas

herec|producent|režisér|kameraman
Kirk Douglas - Hrdinové z Telemarku
Kirk Douglas - Hrdinové z Telemarku
Narozen: 9.12.1916, Amsterdam, New York, USA
Úmrtí: 5.2.2020, Los Angeles, California, USA (103 let)
Výška: 175 cm
Rodné jméno: Issur Danielovitch Demsky
Je hollywoodskou legendou, která má na kontě již 84 filmů, devět inscenací, osm knih a spoustu dalších aktivit. Douglas se narodil 9. prosince 1916 jako Issur Danielovitch v Amsterdamu. Podařilo se mu získat zápasnické stipendium na Saint Lawrence University a jeho zdrojem obživy se staly zápasy. Druhé stipendium, tentokrát na American Academy of Dramatic Arts, bylo jeho vstupenkou na Broadway, kde debutoval v divadelní hře Spring Again. V roce 1942 však svou divadelní kariéru přerušil a narukoval k US Navy. Na Broadway se vrátil v divadelní hře The Wind is Ninety, krátce poté získal i roli ve filmu Podivná láska Marthy Iversové. V roce 1949 zazářil ve filmu Stanleyho Kramera Šampion a za svůj herecký výkon byl nominován na Oscara. Na další dva Oscary byl nominován za filmy Město iluzí (1952) a Lust for Life (1956 - za tento film získal New York Film Critics' Award). Více

V roce 1955 Douglas založil jednu z prvních hollywoodských nezávislých filmových společností, které dal jméno Bryna. Tato společnost vyprodukovala spoustu nezapomenutelných filmů včetně Stezky slávy, The Vikings, Spartacus, Lonely Are the Brave a Sedm květnových dní. Douglas založil také nadaci Douglas Foundation, která se zabývá charitativní činností.

V roce 1963 Douglas zakoupil práva na knihu Kena Keseye Přelet nad kukaččím hnízdem a zahrál si v její divadelní adaptaci. O dvanáct let později se jeho syn Michael stal producentem její filmové podoby, která následně obdržela pět Oscarů. Douglas během svého života obdržel spoustu významných ocenění, které souvisely s jeho filmovou a charitativní činností. V roce 1996 získal speciálního Oscara za 50 let kreativního a morálního působení v prostředí filmového průmyslu.

Douglas svými filmy často upozorňoval na problémy společnosti. Televizní film Amos, který byl nominován na Emmy a Zlatý glóbus, se věnoval problému týrání starých lidí. V roce 1992 poukázal pomocí dalšího televizního filmu Tajemství na společenské problémy spojené s dyslexií. Jeho výkon ocenili kritikové z Los Angeles Times jako nejlepší herecký počin roku a od nadace National Dyslexia Research Foundation obdržel cenu Einstein Award. Na jeho filmových projektech se také často podílejí ostatní členové rodiny - filmy Amos, Tajemná záře nad Pacifikem a Krotitel větru produkoval jeho syn Peter, se synem Ericem si zahrál v epizodě Yellow ze seriálu Příběhy ze záhrobí, za kterou získal svou druhou nominaci na Emmy. Jeho další syn, Joel, pracoval jako production manager na filmu Posse, který Kirk režíroval.

V devadesátých letech Douglase postihly dvě rány osudu - v roce 1991 byl účastníkem letecké nehody, při níž zemřeli dva lidé a on sám si téměř zlomil vaz. O pět let později jej postihla mozková mrtvice, která negativně ovlivnila jeho vyjadřování. Díky neutuchající podpoře svých přátel a rodiny se však v roce 1998 vrátil na plátno ve filmu Diamonds. Poté se ve vedlejší roli objevil v televizním filmu Touched by an Angel, který mu přinesl další nominaci na Emmy. Douglas se věnuje také spisovatelské kariéře - v roce 1988 vydal svou autobiografii The Ragman's Son, která se stala mezinárodním bestsellerem. Poté následovaly novely Dance with the Devil (1990), The Gift (1992), Last Tango in Brooklyn (1994) a knížka pro děti The Broken Mirror (1997). V roce 1997 vydal pod názvem Climbing the Mountain: My Search for Meaning pokračování své biografie, kterou v lednu 2002 rozšířil o třetí díl My Stroke of Luck. Mezitím vydal druhou knihu pro děti s názvem Young Heroes of the Bible.

Douglas žije 48 let se svou ženou Anne a má čtyři děti ze dvou manželství: Michaela, Joela, Petera a Erica. Méně
Přehrajte si filmy s Kirkem Douglasem kdekoli a kdykoli chcete. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi, mobilu nebo na počítači 2 404 filmů a 143 televizních stanic až s 100 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 199 Kč!

filmy s Kirkem Douglasem připravené k přehrání:

  Slovensko Slovensko   Anglicky Anglicky   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko