Ian McKellen

herec|scénárista|producent
Ian McKellen - Pan Holmes
Ian McKellen - Pan Holmes
Narozen: 25.5.1939, Burnley, Lancashire, Anglie, Velká Británie (82 let)
Výška: 180 cm
Rodné jméno: Ian Murray McKellen
Znovu ujal své role nejsilnějšího a nejmocnějšího mutanta.

V minulosti McKellen pracoval s režisérem Bryanem Singerem na filmu "Apt Pupil," a na filmu "X-Men".

Byl McKellen nominován na Oscara za nejlepší mužskou vedlejší roli za svůj výkon v roli Gandalfa the Greye ve filmu Petera Jacksona "Pán prstenů: Společenství prstenu." V září 2001 slavil 40. výročí herecké kariéry návratem na Broadway, kde hrál po boku Helen Mirrenové v nové adaptaci Strindbergova představení "Tanec smrti," v režii Seana Mathiase. Propůjčil svůj hlas ve filmu "Simpsonovi".

V roce 1991 byl pasován na rytíře za své zásluhy v oblasti hereckého umění, byl oceněn více než třiceti mezinárodními cenami jak na jevišti, tak i na filmovém plátně. Více

McKellen získal spoustu ocenění. Mimo jiné cenu Tony za roli Salieriho v "Amadeovi" Petera Shaffera v roce 1981 a cenu za nejlepší vedlejší hereckou roli za svůj výkon ve filmu HBO "Rasputin". (1996)

McKellen se narodil v průmyslovém severu Anglie 25. května, 1939. Začal hrát na škole a na Univerzitě v Cambridge, kde studoval anglickou literaturu.

Jeho postoj otevřeného advokáta homosexuálů za společenské změny se shoduje s jeho kariérou. McKellen pracuje jako člen a dobrovolník pro Stonewall UK, který v roce 1988 spoluzaložil na ochranu homosexuální/lesbické rovnoprávnosti. Vymyslil každoroční "Equality Show" v London´s Royal Albert Hall. Méně

Filmy - Ian McKellen:

  Slovensko Slovensko   Anglicky Anglicky   Polsko Polsko   Chorvatsko Chorvatsko