Sledovat Spřízněni volbou online

Sledujte Spřízněni volbou online, objevujte krásy přírody nebo se vydejte do historie s dokumenty na Lepší.TV. Předplaťte si Lepší.TV a užívejte si vysílání 107 TV stanic s neomezeným nahráváním nebo 30 denním zpětným zhlédnutím a videotékou s 1000 tituly v ceně!
Dokument Spřízněni volbou
  Sledovat Spřízněni volbou online
Žánr:
Dokument
Režie:
Karel Vachek
Hrají a postavy:
Alexander Dubcek (on sám), Antonín Novotný (on sám), Ludvík Svoboda, Pavel Kohout (on sám), Marta Kubišová (ona sama), Iva Janžurová (ona sama)
Země:
Československo
Rok výroby:
1968
Popis:
Pražské jaro roku 1968 dalo Vachkovi po dlouhé nucené pauze možnost filmovat. Na úvahy nebyl čas - vrhl se do politiky, kterou žila společnost. Vyzbrojen 16mm kamerou a magnetofonem zachytil volbu prezidenta republiky - neopakovatelnou skutečnost v její nahé podobě. Tam, kde jiní kamery vypínali, Vachek teprve začínal natáčet. Z filmu dýchá autenticita, paradoxně umocněná přiznanou přítomností kamery a podtržená ironickou konfrontací vysokého a nízkého, dramatického a komického, oficiálního a osobního. Politici Dubček, Svoboda, Smrkovský nebo Černík sledovaní Vachkovou kamerou jsou obyčejní, směšní, ale živí lidé bez jakékoli mediální masky. Zmatený generál Svoboda žádá samostatný televizní kanál pro armádu, Smrkovský brojí proti antisemitismu ve straně a filmaři natáčejí klíčovou dírkou „tajnou“ přípravu banální rezoluce. Film, stylem připomínající dokumenty cinéma direct, má v názvu titul Goethova románu, jenž je narážkou na změny „politických manželství“. Další události načas změnily ironický záměr. V srpnu bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy. Na film, který šel do kin po okupaci, se lidé dívali s nostalgií a z jeho aktérů se stali národní mučedníci.
Hodnocení:
73 %

Podobné dokumenty

Objevte novou dimenzi sledování televize. S Lepší.TV můžete sledovat online vysílání 107 TV stanic živě nebo až 30 dní zpětně.
  Slovensky Slovensky   English English   Polski Polski