Watch movie
Schneider vs. Bax
online

Film Schneider vs. Bax
  Trailer  for movie Schneider vs. Bax
Watch movieSchneider vs. Bax HD online . Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Order Lepší.TV and watch 2 304 movies over the Internet on your TV or computer and 153 television stations with up to 100 days of archive and unlimited uploads. Have fun with goNET TV already in1 Kč!

Movie information

Schneider, a hit-man, is given a task: before the night has passed he must kill the writer Ramon Bax. It seems to be an easy task....
Nájemný vrah Schneider dostává zakázku přesně v den svých narozenin. Jeho cílem je spisovatel Ramon Bax. Po ujištění, že bude z akce zpět ještě před polednem a stihne pomoci manželce s oslavou, Schneider přijímá. Začíná tak festival lstí, bizarních náhod, špatných načasování a draze vykoupených omylů. Warmerdamova temná komedie v duchu škodolibých filmů bratrů Coenových je brilantním stylistickým cvičením, které podvrací thrillerový žánr způsobem, jaký se hned tak nevidí.

Genre: Thriller, Comedy
Directed by: Alex van Warmerdam
Starring: Tom Dewispelaere (Schneider), Alex van Warmerdam (Ramon Bax), Maria Kraakman (Francisca), Gene Bervoets (Mertens), Annet Malherbe (Gina), Pierre Bokma (Bolek)
Screenplay: Alex van Warmerdam
Country: Netherlands
Year: 2015
Score: 66 %
Play this program broadcasted on channel Film Europe at 3.12.2023 14:10
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine