Watch show
Slovácko sa nesúdí
online

Series Slovácko sa nesúdí
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 144 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 14 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

Series information

Všechno zlé je k něčemu dobré... I když podle stařečka Pagáča to prý byla největší hrůza jeho života. Co? Když hráli divadlo. Divadelní hru napsal Jura Klásek a režíroval ji sám stařeček Pagáč. Ten do rolí milovnického páru obsadil Janka Obrůčku a Mařenku Ohnicovů. To se ale nelíbilo starému Ohnicovi. Stačilo, aby viděl, jak se k sobě mladí na jevišti mají, a bylo zle. Horká hlava a pár schválností, to nemůže dobře dopadnout. Stařeček Pagáč se snaží zachránit, co se dá.

Genre: Comedy
Directed by: Petr Tucek
Starring: Jozef Króner (Pagac), Oldřich Velen (Jura Klasek), Václav Kyzlink (Policeman), Jiří Tomek (Cyril Píscala), Terezia Krónerová (Kaca Pagácová), Stanislav Tríska (Bellman)
Country: Czechoslovakia
Year: 1984
Score: 81 %
Play this program broadcasted on channel ČT1 at 11.8.2022 15:40
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська