Watch movie
Člověk proti zkáze
online

Film Člověk proti zkáze
  Trailer for movie Člověk proti zkáze Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 136 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Životopisné drama o Karlu Čapkovi začíná příjezdem gestapáckého komanda ke spisovatelově vile na Vinohradech. Muži v kožených kabátech se dozvídají, že literát před třemi měsíci zemřel. Další epizody rekapitulují události ze soumraku Čapkova života i z jeho dětství. Zobrazují poměry v redakci Lidových novin a setkání takzvaných ?pátečníků?, na něž docházel i prezident Masaryk. Film zachycuje také ohlas Čapkových dramat, vztahy s bratrem Josefem a inspirativní manželství s Olgou Scheinpflugovou. Líčí i starosti o ohrožení demokracie, vzedmutí národní hrdosti během mobilizace i pomnichovské štvanice od anonymních hulvátů.

Genre: Drama
Starring: Josef Abrhám (Karel Capek), Hana Maciuchová (Olga Scheinpflugová), František Rehák (Josef Capek), Věra Galatíková (Helena Capkova), Libuse Safránková (Vera Hruzová), Svatopluk Benes (T. G. Masaryk)
Country: Czechoslovakia
Year: 1989
Score: 78 %
Play this program broadcasted on channel ČT art at 21.5.2022 22:15
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia