Watch
Asterix: Sídliště bohů
online

Asterix: Sídliště bohů
  Trailer for Asterix: Sídliště bohů Trailer
Watch Asterix: Sídliště bohů online or choose from hundreds of stories and movies. Have fun with the whole family with your favorite fairy tales, series and children's shows. Additionally, watch 143 TV stations , including unlimited uploads, video library , and view up to 100 days retroactively. Make yourself and your little ones happy at 199 Kč per month.

Program information

Píše se rok 50 před Kristem. Celá Galie trpí v obležení Římanů... Celá?!? Ale kdeže! Julius Caesar je bezesporu vynikající stratég a vojevůdce, který dosud nenašel přemožitele. Jen hrstka nepoddajných Galů se nadále vysmívá přímo do zobáku slavného římského orla a odolává jeho válečným výpadům. Nyní má Caesar geniálně lstivý plán, jak se drzých Galů zbavit jednou provždy: svést prostoduché vesničany kouzlem civilizace v podobě monumentálních římských staveb. Tedy, vlastně se jedná o kompletní vykácení lesů a výstavbu mramoráků, předchůdce dnešních paneláků.

Genre: Animation
Starring: Roger Carel (Astérix), Lorŕnt Deutsch (Anglaigus), Laurent Lafitte (Duplicatha), Alexandre Astier (Oursenplus), Alain Chabat (Sénateur Prospectus), Elie Semoun (Cubitus)
Country: France
Year: 2014
Score: 69 %
Play this program broadcasted on channel ČT :D at 13.7.2022 09:05
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia