Film
Zítra to roztočíme, drahoušku...!

Film Zítra to roztočíme, drahoušku...!
  Trailer  for movie Zítra to roztočíme, drahoušku...!
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 153 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

Movie information

Rodiny Novákových a Bartáčkových jsou už léta sousedy ve starém pavlačovém domě. Pan Evžen Novák je postarší seladon, který si přivydělává u filmu jako komparzista. Jednou si tak trochu vystřelí z paní Bartáčkové. Jakoby mimochodem před ní prohodí, že viděl jejího manžela s jinou ženou. Bartáčkovi si to však nedají líbit a připraví si na Novákovy také jeden žertík. A tak mezi oběma rodinami zavládne urputný boj, naplněný stále většími a většími zlomyslnostmi. A zřejmě s nimi nedokáže nic udělat ani láska, která vzniká mezi Novákovic synem Reném a Bartáčkovic neteří Naďou.

Genre: Comedy
Directed by: Petr Schulhoff
Starring: Iva Janzurová (Alena Bartáčková), Stella Zázvorková (Nováková), Miloš Kopecký (Evžen Novák), František Peterka (Karel Bartáček), Dagmar Havlová (Naďa), Luděk Sobota (René Novák)
Screenplay: Petr Schulhoff
Country: Czechoslovakia
Year: 1976
Score: 71 %
Broadcasted on: Nova Cinema
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine