Film
Pěsti ve tmě

Film Pěsti ve tmě
  Trailer  for movie Pěsti ve tmě
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 153 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

Movie information

Vše začíná roku 1936, kdy v Berlíně boxuje mistr ČSR Vilda Jakub s mistrem Německa a exmistrem Evropy Kurtem Schallerem. V okamžiku, kdy má Vilda vítězství na dosah však jeho trenér na příkaz manažera Krakowského musí hodit do ringu ručník a zápas tak vzdát. Po svém návratu navíc zklamaný Vilda zjistí, že jej opustila jeho dívka, zdravotní sestra Blanka Adamová, která věřila slibům svého bývalého milence, ženatého doktora Víchy, že se rozvede a ožení se s ní...

Genre: Drama, Sport
Directed by: Jaroslav Soukup
Starring: Marek Vasut (Vilda Jakub), Josef Vinklár (Krakowski), Ladislav Lakomý, Eliška Balzerová (Ema Gabrielová), Karel Hermánek (Fous), Frantisek Kovár (Emissar)
Country: Czechoslovakia
Year: 1988
Score: 76 %
Broadcasted on: CS Film
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine