Watch movie
Nelítostný souboj
online

Film Nelítostný souboj
  Trailer for movie Nelítostný souboj Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 143 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Předvolební boj o první místo na radnici vyústil v tragédii, když zastánci současného starosty napadli aktivisty z tábora protikandidáta. Vůdce násilníků Portor jednoho z nich ubil k smrti, zastřelil policistu, který chtěl zasáhnout, a uprchl z místa činu. Případ dostane na starost komisař Verjeat. Jeho snahu najít Portora cílevědomě kříží starosta Pierre Lardatte, který se obává, že by ho zabiják po dopadení mohl zkompromitovat. Politik zpitý svou mocí má však dlouhé prsty

Genre: Drama, Crime
Directed by: Pierre Granier-Deferre
Starring: Lino Ventura (Verjeat), Patrick Dewaere (Lefevre), Victor Lanoux (Pierre Lardatte), Julien Guiomar (Ledoux), Pierre Tornade (Pignol), Françoise Brion (Marthe)
Screenplay: Raf Vallet, Francis Veber
Country: France
Year: 1975
Score: 69 %
Play this program broadcasted on channel ČT2 at 20.5.2022 20:00
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia