Watch
O zatoulané princezně
online

O zatoulané princezně
  Trailer  for O zatoulané princezně
Watch O zatoulané princezně online or choose from hundreds of stories and movies. Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Have fun with the whole family with your favorite fairy tales, series and children's shows. Additionally, watch 156 TV stations , including unlimited uploads, video library , and view up to 100 days retroactively. Make yourself and your little ones happy at 1 Kč per month.

About program: O zatoulané princezně

Víte, proč všechny krasojezdkyně v manéži nosí na hlavě královskou korunu? Je to na památku statečné princezny Jůlinky, která na útěku před ošklivým králem Hubertem projde kus světa, potká spoustu lidí i strašidýlek a dostane se až k cirkusu. O tom všem, ale také o tom, co je víc než celé království, vypráví tato filmová pohádka, kterou na motivy Josefa Lady napsala Jitka Pistoriusová a v roce 1988 ji natočil režisér Antonín Kachlík.

Genre: Fairy Tale
Directed by: Antonín Kachlík
Starring: Lucie Tomková (Princess Julia), Petr Mikulá (Franta), Jindrich Bonaventura (Brcál), Oldřich Vlach (King), Tatána Fischerová (Queen), Václav Babka (Mulisák)
Country: Czechoslovakia
Year: 1987
Score: 61 %
Play this program broadcasted on channel ČT1 at 30.12.2023 15:40
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine