Jan de Bont

cameraman|actor|producer|director|scriptwriter
Jan de Bont
Born: 22.10.1943, Eindhoven, Noord-Brabant, Nizozemí (79 years)
Narodil se v holandském Eindhovenu a začal točit 9mm filmy již v 10 letech. Na střední škole natáčel na 16mm. Na Národní Akademii v Amsterodamu spatřil film Stanleye Kubricka Cesta slávy a stal se obdivovatelem jeho stylu. Později se připojil k příslušníkům holandské Nové vlny a pravidelně cestoval do Paříže aby zhlédl filmy francouzských tvůrců, např. Godarda, který v té době inspiroval mladé tvůrce z celé Evropy. Začal natáčet profesionální dokumentární snímky ještě během studia na filmové škole a po absolvování založil vlastní produkční skupinu. Ovládá všechny prvky filmové práce, kameru, zvuk, výtvarné návrhářství i střih. More

Natočil v r.1994 film Nebezpečná rychlost, který odstartoval filmovou dráhu herečky Sandry Bullockové. O dva roky později vznikl jeho kasovní trhák Twister. Následovala Nebezpečná rychlost 2 v roce 1997 a The Haunting (1999).

De Bontova produkční společnost Blue Tulip, založená v roce 1996, produkovala sci-fi thriller Minoriry report, který režíroval Steven Spielberg, v hlavní roli s Tomem Cruisem.

De Bont pracoval jako kameraman např. s Paulem Verhoevenem a uplatnil se v této profesi rychle také v Americe. S Ridleyem Scotem natočil např. film Černý déšť, s Johnem Mc Tiernanem Smrtonosná past, s Joelem Schumacherem Hráči se smrtí, s Richardem Donnerem film Smrtící zbraň 3 a S Paulem Verhoevenem snímek Základní instinkt aj.

Žije se svou rodinou v Los Angeles. Less
Play movies made by Jan de Bont wherever and whenever you want. Order LEPŠÍ.TV and watch 2 507 of movies and 144 TV stations over the Internet on your TV, mobile phone, or computer with up to 100 daily archive and unlimited recording. Have fun with LEPŠÍ.TV for 199 Kč!

movies made by Jan de Bont ready for playback:

  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська