Se sedmi celosvětovými filmovými hity (Rachot v Bronxu, První rána, Police Story 3, Operation Condor, Crime Story, Mr. Nice Guy a Božská relikvie), které měly mezinárodní premiéru a nejnovějším filmem Křižovatka smrti, který má premiéru na podzim a je pro JACKIE CHANA prvním velkorozpočtovým americkým filmem, se Jackiemu otevírá cesta k dobytí Ameriky.
Ačkoli Chanova popularita na asijském trhu je obrovská a jeho filmy v hongkongských v kinech vydělaly přes sedmdesát miliónů dolarů, jeho popularita v Americe je rozhodující pro světový úspěch a je proto jen pozitivním faktem, že stále vzrůstá. Stal se hrdinou v miniseriálech z amerických comicsů; uváděl předávání Oscarů v roce 1996; získal mnohá ocenění hollywoodu; v lednu minulého roku zanechal otisky svých nohou a rukou (a nosu) na chodníku před slavným Hollywoodským divadlem Chinese Theatre.
Jak se vyjádřil Hollywood Report ve svém vydání ze dne 6.května 1997, když pochvalně ocenil Chana: "Mistr přijíždí do Hollywoodu. Nebo spíše, Hollywood přichází za Mistrem."
Faktem ale je, že Chan a jeho talent se dostal do mezinárodního podvědomí díky jeho rostoucí popularitě doma. Jackie Chan se totiž stal v uplynulých dvaceti letech podle slov Richarda Corlisse z Time Magazine, "jednou z nejpopulárnějších filmových hvězd", tím, že dělal filmy svým vlastním stylem pro své publikum v hlavním asijském filmovém městě: Hongkongu.
Přes veškeré jeho akce v Hongkongu, fanklub Jackiho Chana z celého světa posílá na jeho filmy své diváky. A on si to plně zaslouží, protože neustále pracuje na zkvalitnění toho, co svým fanouškům poskytuje. Jackie Chan často píše, režíruje a produkuje projekty, kde používá techniku, kterou si pronajímá ze společností, které vytvořil, aby tak pozvedl technickou kvalitu filmů v hongkongu realizovaných. Dále také používá ve filmech kaskadéry, kteří jsou členy Jackie Chan Stuntmen's Association, stejně jako herci jsou vybíráni z jeho vlastní castingové a modelingové společnosti.
Inspirován skvělými filmovými komiky jako byli Buster Keaton a Harold Lloyd, přináší Chan ve svých filmech unikátní styl humoru a nebezpečných kaskadérských kousků, které dotáhl tak daleko, že se o totéž dodnes marně pokoušejí americké filmy.
Jackie Chan, vynikající znalec bojových umění a akrobat, vytvořil svou legendu, nejen úžasnou vynalézavostí a schopnostmi na hranici lidských možností, ale i tím, že ve svých filmech často riskoval svůj život. V jeho typickém sestřihu záběrů, které ukončují jeho filmy se Chanovi fanoušci mohou přesvědčit, že je opravdu nejlepší a že dosažení takové úrovně často také pěkně bolí.
K sebekázni a výkonnosti byl Jackie Chan vychováván už od svých sedmi let, kdy nastoupil do Chinese Opera Research School, kde se po sedm let devatenáct hodin denně učil přísné disciplíně Peking Opera. Jeho studium zahrnovalo herectví, zpěv, tanec, mimiku, akrobacii a různé druhy bojových umění.
Po dokončení školy pracoval v Shaw Brothers studios, kde se po dvou letech tréninku vypracoval od prostého kaskadéra na koordinátora kaskadérů. Poté, co producent viděl Chanův talent při vedení kaskadérů, dal mu jeho první dospělou roli ve filmu Little Tiger from Canton (1971).
Po několika titulech, které ukázaly Chanovy skutečné schopnosti, přinesly v roce 1978 filmy Škola hada a Mistrův syn Chanovi svobodu k vytvoření svébytného žánru: kung-fu komedie, který změnil filmový průmysl v Hongkongu. V roce 1980 režíroval Jackie Chan svůj první film, The Young Master, u kterého začala jeho dlouholetá spolupráce s producentem Raymondem Chowem, jehož společnost Golden Harvest Films natočila všechny následující Chanovy filmy.
Díky úspěchu filmu The Young Master, přivedl Chow Chana do USA, aby hrál ve snímku The Big Brawl a dále mu zařídil vedlejší roli ve filmu Tajný závod I, kde hrál vedle Burta Reynoldse, Rogera Moora a Farrah Fawcettové.
Se zkušenostmi s americkou filmovou technikou, se Chan vrátil domů rozhodnutý zlepšit hongkongský film. Stalo se tak u snímku Project A (1983), akční komedie, kde na konci vzdává poprvé hold americkým komikům, kteří ovlivnili jeho práci: natočil znovu velice nebezpečnou scénu s věžními hodinami, která proslavila Harolda Lloyda ve filmu O patro výš.
Chan se do USA vrátil ještě dvakrát jako herec ve filmu Velký závod II a Ochránce, předtím než byl oceněn v sekci festivalu New York Film Festival za film Police Story (1986). Po natočení filmů Project A, Police Story a v roce 1986 filmu Božská relikvie, se stal uznávaným hercem amerických filmových kritiků, kteří se stále více zamilovávali do hongkongských filmů. Souboj Chana a ostatních hongkongských filmařů s Hollywoodem se rozjel na plné obrátky. Zlom nastal ve chvíli, kdy Chan hrál ve filmu Rachot v Bronxu v roce 1994, který natáčela hongkongská produkce v Kanadě a byl vybrán firmou New Line Cinema pro americkou distribuci. Úspěch filmu Rachot v Bronxu pomohl k uvedení Chanových filmů v Americe.
Se všemi těmito úspěchy, to vypadá, že rok 1998 byl rokem Jackieho Chana v USA. Krátce po uvedení jeho nejnovějšího filmu Who Am I? v Hongkongu, kde je každý poslední film Jackieho Chana tradicí Čínského Nového roku (stejně jako v Americe vánoční show Radio City Music Hall), uvedla New Line akční komedii MNG. Americké nakladatelství Ballantine Books nedávno vydalo jeho autobiografii "I am Jackie Chan".
Less