Film
Pomsta hříšnice

Film Pomsta hříšnice
  Trailer  for movie Pomsta hříšnice
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 156 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

About movie: Pomsta hříšnice

Marie žije šťastně se svým mužem Michaelem a jejich malou dcerkou na hradě Hohenstein, který byl Michaelovi propůjčen králem za jeho věrné služby. Michael ale musí odejít do války s husity a Marie brzy dostává zprávu, že byl zabit. Nechce se s jeho úmrtím smířit, ale než má čas něco podniknout, ocitá se před církevním inkvizitorem, který ji přikazuje znovu se provdat...

Orig. title:

Die Rache der Wanderhure

Genre: Drama, Historical
Directed by: Hansjörg Thurn
Starring: Alexandra Neldel (Marie Adler), Bert Tischendorf (Michel Adler), Esther Schweins (Isabel de Melancourt), Johannes Krisch (Ritter Falco von Hettenstein), Helmut Berger (Graf Sokolny), Götz Otto (König Sigismund)
Country: Germany
Year: 2012
Score: 48 %
Broadcasted on: Prima MAX
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine