Watch movie
Konec básníků v Čechách
online

Film Konec básníků v Čechách
  Trailer for movie Konec básníků v Čechách Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 146 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Lékař Štěpán je pro svou prostořekost vyhozen z nemocnice a stává se nezaměstnaným. Vrací se do rodného městečka a zatímco se jeho dřívější spolužáci a kamarádi pohybují v nové době jako rybky v čerstvé vodě, Štěpán, věren svým životním zásadám, se s dravým dickensovským kapitalismem nemíní ztotožňovat. Svědomí mu brání ve výnosném, ale zcela nemravném obchodu s lidským zdravím. Konečně však potkává dívku, která se patrně stane smyslem jeho života....

Genre: Comedy
Directed by: Dušan Klein
Starring: Pavel Kríz (Štěpán Šafránek), David Matásek (Kendy), Tereza Brodská (Ute), Míla Myslíková (Matka Štěpána), Jana Hlavácová (Tonička), Josef Somr (Prof. Ječmen)
Country: Czech Republic
Year: 1993
Score: 58 %
Play this program broadcasted on channel Nova Cinema at 9.8.2022 16:00
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська