Watch
Král ozvěny
online

Král ozvěny
Watch Král ozvěny online or choose from hundreds of stories and movies. Try Lepší.TV for 1 Kč for 14 days without commitment. Have fun with the whole family with your favorite fairy tales, series and children's shows. Additionally, watch 144 TV stations , including unlimited uploads, video library , and view up to 100 days retroactively. Make yourself and your little ones happy at 1 Kč per month.

Program information

Výpravná pohádka podle K. Šiktance přináší příběh o králi, který nepřeje lásce své dcery Doubravky a zahradníka Tomáše, syna přítele, který za něj položil ve válce život. Je přesvědčený, že Tomáš nemůže převzít království, protože není urozeného původu, a navíc je velký dobrák. A panovník přece musí být tvrdý. To vznešený kníže Artuš z Nebesníže, který dokáže rozmlouvat s ozvěnou, by byl vhodnějším ženichem. Tomáš i princezna jsou však rozhodnuti, že svoji lásku ubrání.

Genre: Fairy Tale
Directed by: Dušan Klein
Starring: Miroslav Hruska (král Jindrich), Jana Bernášková (princezna Doubravka), Petr Stepan (Tomás), David Viktora (kníze Artus), Norbert Lichý (Komorí), Evellyn Pacoláková (víla Andelka)
Country: Czech Republic
Year: 1999
Score: 62 %
Play this program broadcasted on channel ČT1 at 17.11.2022 16:25
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська