Alan Alda

actor|scriptwriter|director|producer
Alan Alda - Crimes and Misdemeanors
Alan Alda - Crimes and Misdemeanors
Born: 28.1.1936, New York, New York, USA (86 years)
Height: 188 cm
Birthname: Alphonso Joseph D'Abruzzo
Je celosvětově znám jako herec, spisovatel a režisér. K jeho filmům patří Tajemná vražda na Manhattanu (1993), And the Band Played On (1993), a snímek Zločiny a poklesky (1989), za který získal cenu D.W. Griffitha, cenu newyorských filmových kritiků a nominaci na cenu British Academy za Nejlepší vedlejší roli. K jeho dalším filmům patří The Seduction of Joe Tynan (1979) TSOJT (ten také napsal),The Four Seasons (1981), Sweet Linberty (1986), A New Life (1988), Betsyina svatba (1990, který napsal i režíroval), Flirting With Disaster (1994) a Everyone says I Love You (1997), který režíroval Woody Allen.Alan Alda se ale nejvíce proslavil rolí Hawkeyho Pierce v televizním seriálu M.A.S.H., pro který také napsal a režíroval mnoho dílů. Za jedenáct let práce na tomto seriálu získal pětkrát cenu Emmy a je jediným člověkem, který je jí oceněn jako herec, spisovatel a režisér. Celkově byl nominován osmadvacetkrát na cenu Emmy a získal dvakrát cenu Writer´s Guild Award, třikrát cenu Director´s Guild Award, získal šest Zlatých Glóbů od Hollywood Foreign Press Ass. a sedm cen People´s Choice Awards. V roce 1994 jmenován do Television Hall of Fame (TV síně slávy). More

Alan Alda se narodil v New York City jako syn skvělého herce Roberta Aldy. S divadlem se seznámil, když mu bylo šestnáct. Během jeho studentských let na Fordham University studoval v Evropě, kde hrál v divadle a v TV.

Alda prorazil svým výkonem ve hře The Owl and the Pussy Cat. Dále hrál v divadelních hrách jako Purlie Victorious, Fair Game for Lovers, za kterou získal cenu Theater World Award, a The Apple Tree, za kterou získal první nominaci na cenu Tony. Na cenu Tony byl podruhé nominován za výkon ve hře Neila Simona Jake´s Women.

První filmovou roli získal Alda ve filmu Gone Are the Days (1963) kde znovu vytvořil roli z divadelní hry Purlie Victorious. Později se objevil ve filmech The Moonshone War (1970), Jenny (1969), The Mephisto Waltz (1971) a Paper Lion (1968).

K jeho televizní práci patří snímek Trumana Capoteho The Glass House (1972) a Kill Me if You Can (1977, nominace na cenu Emmy) a White Mile (1994, nominace na Zlatý Globus). Less
Přehrajte si movies starring Alan Alda kdekoli a kdykoli chcete. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi, mobilu nebo na počítači 2 382 filmů a 146 televizních stanic až s 100 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 199 Kč!

movies starring Alan Alda ready for playback:

  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська