Watch movie
Tři chlapi na cestách
online

Film Tři chlapi na cestách
  Trailer for movie Tři chlapi na cestách Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 144 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 14 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

Movie information

Účastníky exkurze do západočeských zemědělských závodů, plzeňského pivovaru a Karlových Varů jsou obyvatelé vesnice Ouplavice, mezi nimiž jsou i dva ze tří členů rodiny Potůčkových, děda a otec Potůčkovi. Vyjíždí se časně ráno a družstevníci se těší. Zažijí spoustu veselých příhod, několik trapasů a nedorozumění, vyřeší několik sporů a otec Potůček, který právě prožívá osobní krizi a hodlá odstoupit z funkce předsedy družstva, si vše srovná v hlavě a rozhodne se ve funkci zůstat, čímž rozhodně nepotěší energickou Elišku Kacířovou, která už si na funkci dělal chutě.

Genre: Comedy
Directed by: Oldřich Lipský
Starring: Katerina Frýbová (Průvodkyně), Ladislav Trojan (Venda Potůček), Josef Hlinomaz (Receptionist), Jirí Krampol (Řidič), Jan Libícek (Pan Kacíř), Vlastimil Brodský (Pan Nedoma)
Country: Czechoslovakia
Year: 1973
Score: 56 %
Play this program broadcasted on channel Filmbox at 23.12.2022 11:15
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська