Film
Tanna

Film Tanna
  Trailer  for movie Tanna
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 153 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 1 Kč for 10 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 1 Kč !

Movie information

Příběh o zakázané lásce a mladé milenecké dvojici na útěku byl inspirován skutečnými událostmi, které si vyprávějí obyvatelé vulkanického ostrůvku Tanna v Tichém oceánu, žijící v tradičním kmenovém společenství v izolaci od moderního světa. Přímo zde, v uchvacujících přírodních scenériích a s domorodými obyvateli v hlavních rolích, vznikl jedinečný hraný film o vzdorné Wawě, která miluje Daina, a když vypukne válka mezi členy kmene, vydává se s ním na útěk do lesů a k věčně bdící sopce.

Genre: Drama, Romance
Directed by: Martin Butler, Bentley Dean
Starring: Mungau Dain (Dain), Marie Wawa (Wawa), Marceline Rofit (Selin), Charlie Kahla (Chief Charlie), Albi Nangia (Grandfather and Shaman), Lingai Kowia (Father)
Country: Australia
Year: 2015
Score: 69 %
Broadcasted on: Film Europe
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Ukraine Ukraine